Jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych w uprawie kukurydzy jest zwalczanie chwastów. Kukurydza wymaga prawidłowej pielęgnacji w początkowym okresie wzrostu. Ze względu na specyfikę kiełkowania i sposobu uprawy jest ona wtedy bardzo podatna na zachwaszczenie. Nieprawidłowa kontrola zachwaszczenie prowadzi do poważnych spadków plonu.
Dobra praktyka ochrony roślin
Zgodnie z dobrą praktyką ochrony roślin zabiegi chemiczne można wykonywać jeżeli został przekroczony próg szkodliwości. Te jednak nie są w pełni opracowane i nie zawsze prawidłowo, co utrudnia podjęcie odpowiedniej decyzji. Skuteczne zwalczanie chwastów w kukurydzy warto zacząć od podstaw. Pomocna w tym będzie znajomość składu gatunkowego występujących chwastów.
Bardzo ważny element optymalnej ochrony to termin wykonania zabiegu. Obejmuje on fazę rozwojową roślin kukurydzy oraz zwalczanych chwastów. Kukurydza jest odporna na działanie herbicydów do fazy ósmego liścia. Od fazy 8 liści wzrost kukurydzy jest bardzo intensywny i może ona już poradzić sobie samodzielnie z konkurencją. Konkretne zalecenia określają optymalny przedział faz rozwojowych dla poszczególnych substancji czynnych.
Przystępując do zabiegów ochrony roślin, należy rozpatrzyć możliwość łącznego stosowania herbicydów z adiuwantami. Część zaleceń uwzględnia dodatek adiuwantów jako czynników zwiększających skuteczność. Dodatek adiuwantów należy rozważać zwłaszcza podczas stosowania herbicydów o formulacjach WP i WG ewentualnie SC. Nie stosuje się wspomagaczy z preparatami w formie użytkowej OD. Należy wziąć pod uwagę użycie adiuwanta podczas zabiegu herbicydem, który w średni sposób zwalcza gatunek (gatunki) chwastu występujący masowo, lub gdy zwalczane chwasty w momencie zabiegu przekroczyły fazę największej wrażliwości.