Nawet odmiany kukurydzy o wysokim potencjale genetycznym plonowania w warunkach polowych osiągają słabsze wyniki, niż wynikałoby z wzorca. Wpływają na to stresy, takie jak niskie temperatury i susza, które osłabiają wigor roślin, co przekłada się na niższy plon. Jak wynika z badań, kukurydza kiszonkowa, której nasiona zostały zaprawione preparatem biologicznym, lepiej się rozwija, pokonuje stres temperaturowy i suszowy, a w efekcie ma nawet 10% więcej zielonej masy.
HR Smolice to ceniona polska firma hodowlana, której nasiona są wysiewane na ponad jednej trzeciej areału kukurydzy kiszonkowej w kraju. W tym roku przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek wybrane odmiany kukurydzy z zaprawą biologiczną Rhizo Seeds. Decyzja ta była poprzedzona kilkuletnimi poszukiwaniami odpowiedniego produktu oraz doświadczeniami ścisłymi, które potwierdziły, że Rhizo Seeds sprawdza się w polskich warunkach, poprawia wigor kukurydzy i wpływa na zwiększenie plonowania.
Trzeba wyprzedzić zmiany
Używanie zapraw fungicydowych to od wielu lat standard w produkcji materiału siewnego kukurydzy – a zarazem podstawowy zabieg chemiczny, wpływający na ograniczenie chorób w tej uprawie. Zaprawianie środkami biologicznymi jest natomiast nowym trendem, wynikającym m.in. z wprowadzanych ograniczeń, dotyczących stosowania środków ochrony roślin. Jest to również efekt wsłuchiwania się w oczekiwania plantatorów, którzy przygotowując się do zmian prawnych, już teraz poszukują skutecznych rozwiązań.
– Mamy do czynienia w Unii Europejskiej z wycofywaniem zapraw chemicznych. W najbliższych latach można się spodziewać, że kolejne substancje aktywne znikną z rynku – stwierdza Paweł Żmijewski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w HR Smolice. – Rolnicy zwracają uwagę na to, czy dana hodowla idzie w kierunku zabezpieczania nasion zaprawami biologicznymi. Oni nie mogą czekać na coś, co będzie niesprawdzone, muszą już teraz wiedzieć, czy producent nasion ma na to jakąś odpowiedź. W naszym przypadku celem jest, żeby wyprzedzić zmiany, które nadchodzą, i żeby pokazać, że jesteśmy gotowi, mamy rozwiązania biologiczne, które są skuteczne.
Efektywność zapraw jest jednym z czynników, od których zależy, jak poszczególne odmiany roślin będą zachowywać się na polach. Dzięki preparatom fungicydowym kukurydza odmian SM Giewont i SM Perseus jest zabezpieczona przed chorobami fuzaryjnymi. Dodatkowe zastosowanie zaprawy bakteryjnej sprawia, że nasiona mają pełną ochronę, łącznie z biologiczną, dzięki czemu rolnicy mogą uzyskać nawet o 10% większe plony.
Biologizacja zaprawiania
Wybraną przez HR Smolice zaprawą biologiczną jest Rhizo Seeds firmy Andermatt. – Nasza propozycja to biologizacja zaprawiania materiału siewnego, czyli użycie naturalnej bakterii, Bacillus atrophaeus ABi05, która występuje w środowisku glebowym. Zastosowanie zaprawy Rhizo Seeds pozwala na pełne wykorzystanie potencjału genetycznego odmian, czyli w praktyce na uzyskanie większej masy kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę – mówi Krystian Rębisz z firmy Andermatt.
Niska temperatura jest jednym z największych stresów dla kukurydzy. To roślina ciepłolubna, która źle znosi zimne polskie warunki glebowe, jakie często panują w trakcie siewów, które bywają opóźnione lub przyspieszone, oraz podczas wschodów. Kolejny silny czynnik stresowy stanowi susza. Obydwa te zjawiska powodują, że rośliny w warunkach polowych mają problem z przejściem w kolejne fazy wegetacyjne i nie są w stanie wykorzystać w pełni swojego potencjału. W praktyce uzyskane plony mogą być nawet o 15-20% mniejsze, niż wynika to z właściwości poszczególnych odmian. Dlatego tak ważne jest wdrożenie rozwiązania, które ograniczy skutki stresów i umożliwi osiąganie jak najwyższych wyników. Potwierdza to Bartosz Nowak, Hodowca Kukurydzy w HR Smolice: – Stres spowodowany niskimi temperaturami podczas siewu i przez susze można minimalizować, wybierając odmiany z HR Smolice, zaprawione dodatkowo preparatem Rhizo Seeds. Daje to większą gwarancję dla rolnika oraz bezpieczeństwo na dalszym etapie rozwoju kukurydzy.
Dzięki zaprawie kukurydza pokonuje stresy
Wyróżnikiem zaprawy Rhizo Seeds jest fakt, że bakteria Bacillus atrophaeus ABi05 działa już w 8 stopniach C. Wchodzi w symbiozę z ziarniakami, wykorzystuje w lepszym stopniu ich energię i powoduje, że znacznie szybciej dochodzi do kiełkowania, a następnie do wykształcenia systemu korzeniowego. Takie rośliny wytwarzają nie jedną wiązkę przewodzącą, co najczęściej zdarza się w kukurydzy, a nawet 3-4 wiązki. Oznacza to wytworzenie innej morfologii systemu korzeniowego, dzięki czemu już na starcie uprawy zyskują ogromną przewagę. Rozbudowany system korzeniowy powoduje, że absorpcja wody i składników pokarmowych staje się czterokrotnie większa, a rośliny efektywnie wykorzystują dostępną w glebie wilgoć.
Ma to niebagatelne znaczenie, gdy później dochodzi do stresu suszowego – zazwyczaj dzieje się tak w lipcu, w okresie kwitnienia kukurydzy. Rośliny wyhodowane z materiału siewnego zaprawionego preparatem bakteryjnym są na ten etap bardzo dobrze przygotowane. Mają w sobie wystarczające zapasy wody oraz energię, żeby przezwyciężyć stres suszy i żeby budować plon. Są one większe, bardziej rozbudowane, mają więcej masy zielonej, co w przypadku odmian kukurydzy kiszonkowej jest kluczowym aspektem. Jak wynika z doświadczeń zrealizowanych przez HR Smolice, zwyżka plonu wynosi nawet 10% w stosunku do odmian, których nasiona nie zostały zaprawione. – Odmiany takie jak SM Perseus i SM Giewont mają niezwykle wysokie poziomy plonowania. Dzięki zastosowaniu Rhizo Seeds z Bacillus atrophaeus ABi05 wykorzystujemy ten potencjał – podkreśla Krystian Rębisz.
Zaprawianie biologiczne kukurydzy – jak to działa?
Oprócz właściwości zaprawy Rhizo Seeds, która stymuluje rozwój kukurydzy i pomaga roślinom przezwyciężyć stresy, interesujący jest również sam mechanizm działania tego produktu. Biologiczne zaprawianie materiału siewnego jest możliwe, ponieważ zawarta w preparacie bakteria Bacillus atrophaeus ABi05 jest zamknięta jest w cyście. Dzięki temu można dodać zaprawę bakteryjną do mieszaniny zbiornikowej i stosować ją łącznie z innymi substancjami chemicznymi, które w procesie zaprawiania są nanoszone na ziarniaki. Dopiero w kontakcie z glebą dochodzi do zrzucenia cysty i preparat zaczyna działać. Taka formuła produktu przekłada się również na jego trwałość – zaprawa Rhizo Seeds może być przechowywana w odpowiednich warunkach przez rok i użyta w kolejnym sezonie, ponieważ zachowuje swoją skuteczność.
Źródło: www.andermatt.pl