W Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano liczne uszkodzenia, które mogły zostać wyrządzone przez larwy gnatarza rzepakowego, które zaobserwowano na liściach, oraz przez gąsienice sówkowatych. Młode larwy gnatarza rzepakowego zeskrobują tkankę i wygryzają niewielkie otwory, natomiast starsze zjadają całe liście, pozostawiając gołożery. Podstawą do wykonania zabiegu insektycydowego jest przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości tj. gdy na jednej roślinie występuje 1 larwa gnatarza w fazie BBCH 11-19.
Na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano również pojedyncze larwy tantnisia krzyżowiaczka. Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego agrofaga: 1 larwa na 1 roślinie (BBCH 12-19).
Ponadto na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano liczne osobniki mączlika oraz mszycy kapuścianej i brzoskwiniowej. Warto zwrócić w obecnym czasie szczególną uwagę na mszycę brzoskwiniową. Wyrządzane przez nią szkody związane z przenoszeniem wirusów m.in. wirusa żółtaczki rzepy nasilają się w ostatnich latach.
Źródło: IOR
Czym zwalczać szkodniki w rzepaku – link do Programu poniżej!
https://akademiarzepaku.pl/wp-content/uploads/2021/03/program_szkodniki.pdf