Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, iż obecna pogoda sprzyja nasileniu występowania chorób grzybowych w zbożach. Zagrożenie zwiększyło się szczególnie ze strony septoriozy paskowanej liści pszenicy (Septoria tritici), która występuje obecnie w bardzo dużym nasileniu na polach pszenicy ozimej, co zaobserwowano w Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze.
Objawy choroby na pszenicy
Pierwsze objawy choroby pojawiają się na liściach w fazie krzewienia. Początkowo zmiany mają postać chlorotycznych, okrągławych plam z nieco jaśniejszym środkiem oraz licznymi czarnymi punktami – piknidiami grzyba. Typowe plamy są owalne, brązowe lub brunatne. W późniejszych fazach rozwojowych ograniczają je nerwy liści – rozległe plamy doprowadzają do ich zasychania. Czarne piknidia grzyba grupują się wzdłuż nerwów. Plamy układają się w charakterystyczne paski na powierzchni blaszek liściowych.
Źródło i rozwój infekcji
Zarodniki grzyba zimują w porażonych resztkach oraz samosiewach pszenicy. Źródłem infekcji pierwotnej są zarodniki workowe uwalniane z pseudotecjów lub zarodniki konidialne tworzące się w piknidiach.
Czynniki sprzyjające rozwojowi choroby
Choroba rozwija się w temperaturze 20–25°C. Uwalnianiu zarodników workowych sprzyja duża wilgotność względna powietrza (deszcz, mgła, rosa). Piknidia tworzą się przy optymalnej wilgotności 85%. Zarodniki konidialne uwalniają się z pseudotecjów, gdy powierzchnia liści jest zwilżona przez około 30 minut. Rozwojowi grzyba sprzyjają uproszczona uprawa roli oraz częsty udział zbóż w płodozmianie.
Próg ekonomicznej szkodliwości
W fazie krzewienia pszenicy – 30–50% liści z pierwszymi objawami porażenia lub 1% liści z owocnikami,
w fazie strzelania w źdźbło – 10–20% porażonej powierzchni liścia podflagowego lub 1% liści z owocnikami,
w fazie kłoszenia – 5–10% porażonej powierzchni liścia flagowego lub 1% liści z owocnikami.
Źródło, zdjęcia: https://www.agrofagi.com.pl/