Powszechnie wiadomo, że obecność potasu jest niezbędna dla roślin, szczególnie w okresie suszy. Aby uprawy mogły efektywnie wykorzystać wodę w okresie bezdeszczowym, konieczne jest stosowanie nawozów z potasem. Czym należy się kierować, wybierając je? Czytaj dalej i dowiedz się, jakie preparaty warto stosować.
Jakie funkcje pełni potas?
Potas jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych dla roślin. Wpływa na jakość plonów, zwiększając efektywność pobierania wody. Poprawia też odporność upraw na mrozy, suszę i inne niekorzystne czynniki. Potas bierze również udział w syntezie białka i aktywuje ponad 50 enzymów. Ponadto wpływa na krzewienie i wytwarzanie nowych łodyg. Co ciekawe, zwiększa też zawartość skrobi, pektyn, tłuszczu i cukru w uprawach. Pierwiastek ten wpływa także na absorpcję azotu.
Warto jednak pamiętać o tym, że nasze gleby nie są zasobne w potas. Ze względu na to, że rośliny są wrażliwe zarówno na niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka, konieczne jest zrównoważone nawożenie preparatami potasowymi.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając nawozy potasowe?
Rynek oferuje nawozy potasowe występujące w dwóch formach – w postaci siarczanowej i chlorkowej. Pierwszą z nich warto stosować w przypadku roślin wrażliwych na chlor. Z kolei druga świetnie sprawdzi się w przypadku pozostałych upraw. Wybierając nawozy potasowe, warto zwrócić uwagę na ich postać. Doskonale sprawdzą się preparaty posypowe, wyróżniające się doskonałą rozpuszczalnością. Dzięki temu rośliny szybciej przyswajają składniki odżywcze. Nawozy posypowe są łatwe w aplikacji. Ich stosowanie nie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, co oznacza, że mogą z nich korzystać nie tylko rolnicy – to rozwiązanie doceniają też ogrodnicy pielęgnujący własne, przydomowe ogrody.
Wysokiej jakości nawozy potasowe o szerokim zastosowaniu znajdziesz np. na e-platformie eAgro.pl – nawozy online. Są zgodne z obowiązującymi wymogami i posiadają certyfikaty potwierdzające ich najwyższą jakość.
Stosowanie nawozów potasowych – o czym warto pamiętać?
Decydując się na nawożenie upraw nawozami potasowymi, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, rośliny pobierają potas korzeniowo. To oznacza, że należy rozważyć nawożenie doglebowe. Po drugie, zasilanie upraw musi być poprzedzone analizą gleby. Dzięki temu precyzyjnie dobierzesz dawkę nawozu. Weź też pod uwagę zasobność podłoża w potas. Gleby ubogie w ten pierwiastek wymagają corocznego nawożenia. Z kolei podłoża średnio bogate w ten składnik mogą być zasilane raz na dwa lata.