Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu informuje, iż w województwach: wielkopolskim, opolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim nadszedł czas na odchwaszczanie kukurydzy, która była wysiana po zbiorze międzyplonu. Kukurydzy uprawianej w późniejszym terminie zagrażają chwasty typowe dla tego gatunku.
Chwastami dwuliściennymi, które silnie zagrażają kukurydzy uprawianej po międzyplonie są: komosa biała, szarłat szorstki, rdest plamisty, a także rdestówka powojowata. Spośród chwastów jednoliściennych uprawie kukurydzy najsilniej zagrażają samosiewy żyta, po zbiorze którego założono uprawę, a także chwastnica jednostronna.
Do odchwaszczania kukurydzy uprawianej po zbiorze międzyplonów można wykorzystać substancje czynne, które stosowane są do zwalczania chwastów w uprawach zakładanych w terminie optymalnym dla danego regionu. Kukurydzę z późnych terminów siewu można odchwaszczać herbicydami, w skład których wchodzi jedna lub kilka substancji czynnych. Stosując mieszaninę można skorzystać z gotowych rozwiązań, kupując preparat z fabryczną mieszaniną substancji czynnych lub samodzielnie sporządzić mieszaninę zbiornikową. Niezależnie czy stosowany jest herbicyd z jedną substancją czynną czy też mieszanina kilku substancji, zawsze należy postępować według wskazań producenta umieszczonych w etykiecie.
Źródło: agrofagi.com