14 maja 2025 roku podczas Akademii Rzepaku w Godurowie Przemysław Szubstarski z firmy Corteva Agriscience Poland omówił nowe trendy w ochronie rzepaku ozimego przed chwastami, kładąc szczególny nacisk na rolę gleby w całym systemie uprawy. Prelegent podkreślił, że chociaż podstawowym celem ochrony jest ograniczenie konkurencji chwastów względem rośliny uprawnej, równie ważne staje się utrzymanie żyzności gleby poprzez wspieranie jej biologicznego życia. Zwrócił uwagę, że dążenie do uzyskania „gołej ziemi” może mieć niekorzystny wpływ na strukturę i życie biologiczne gleby. Technologia ochrony rzepaku przed chwastami nie powinna być nakierowana jedynie na eliminacje chwastów, ale uwzględniać również zrównoważony rozwój systemu uprawy i ochronę potencjału gleby jako kluczowego elementu sukcesu agronomicznego.
LaDiva – skuteczna i bezpieczna ochrona rzepaku bez kompromisów
Zdaniem Przemysława Szubstarskiego współczesna ochrona herbicydowa rzepaku wymaga więcej niż tylko skuteczności – liczy się również bezpieczeństwo upraw, elastyczność zabiegów oraz wpływ na agroekosystem. Na takie potrzeby odpowiada herbicyd LaDiva, z oferty firmy Corteva. Jest to środek, który łącząc innowacyjne substancje czynne z przemyślaną strategią działania. LaDiva przeznaczony jest do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych w rzepaku jesienią. Jest to środek selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie w postaci koncentratu do sporządzania emulsji wodnej (EC). Zawiera trzy substancje aktywne: halauksyfen metylu – Arylex™ (substancja z grupy związków arylopikolinowych), pikloram (pochodna kwasu pirydynokarboksylowego) oraz aminopyralid (pochodna kwasu pirydynokarboksylowego). Unikalny skład produktu, pozwala na zwalczanie szerokiego zakresu najbardziej konkurencyjnych chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym, bez dodatku innych herbicydów. LaDiva zwalcza bodziszka drobnego, chabra bławatka, dymnicę, fiołka polnego, gwiazdnicę pospolitą, jasnotę purpurową, komosę białą, mak polny, marunę bezwonną, niezapominajkę polną, przytulię czepną, rumianek pospolity, stulichę psią, tasznik pospolity. Herbicyd ten wyróżnia się także skuteczną eliminacją bodziszków powschodowo.

Produkt zalecany jest do stosowania jesienią, od fazy 2 liści do fazy 9 liści właściwych rzepaku, w większości przypadków nie wymaga mieszania z innym herbicydami. Dla optymalnego działania, rekomendowane jest zastosowanie go w fazie, gdy wszystkie rośliny rzepaku rozwiną od 2 do 4 liści właściwych. Prelegent podkreślił, że środka LaDiva nie można stosować w fazie liścieni. Rzepak musi mieć co najmniej dwa liście właściwe, a w przypadku nierównych wschodów – każda roślina musi osiągnąć ten etap. Dopuszczona dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,25 l/ha. W sezonie wegetacyjnym dozwolony jest tylko jeden zabieg tym herbicydem.

Mieszaniny – tylko gdy konieczne
Podczas swojej prezentacji Przemysław Szubstarski podkreślił zalecenia firmy Corteva, by w jednym zabiegu nie łączyć herbicydu LaDiva. z herbicydami do zwalczania samosiewów zbóż, preparatami zawierającymi bor, czy fungicydami. Zabiegi te można wykonać jesienią z zachowaniem odstępu czasowego, przynajmniej siedmiu dni od aplikacji herbicydu LaDiva. Jeśli zachodzi potrzeba rozszerzenia spektrum zwalczanych chwastów (np. przy intensywnym występowaniu gwiazdnicy), można zastosować LaDiva w mieszaninie z herbicydami, zawierającymi metazachlor, lub użyć gotowego pakietu z oferty Corteva – Belkar™ + Kliper™ Pak.
Podsumowując Przemysław Szubstarski podkreślił, że planując jesienną ochronę rzepaku przed chwastami, należy w pierwszej kolejności wybierać rozwiązania nalistne. W porównaniu do zabiegów doglebowych, są one mniej uzależnione od warunków wilgotności gleby, intensywnych opadów po wykonaniu oprysku, jakości uprawy oraz obecności resztek pożniwnych. Dodatkowo umożliwiają lepszą ocenę rodzaju chwastów występujących na polu, co pozwala na precyzyjne dobranie środka ochrony roślin i skuteczne zwalczanie różnych gatunków chwastów.
Na zakończenie prelegent zachęcał do korzystania z doradztwa specjalistów firmy Corteva oraz firm współpracujących. Przypomniał również, że środki ochrony roślin należy stosować bezpiecznie, zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie produktu.