Instytut Ochrony Roślin -PIB w Poznaniu informuje, iż w województwie wielkopolskim na roślinach ziemniaka zaobserwowano liczne larwy stonki ziemniaczanej. Żerowanie larw jak i chrząszczy może doprowadzić do gołożerów, całkowitego zniszczenia roślin. Największe straty wyrządzają najstarsze larwy (L4).
Larwy stonki
Larwy są stadium szkodliwym. Długość larw w stadium L1 to ok. 1,1 mm, kolor czerwonawy. Larwy w stadium L4 dorastają do 11 mm. Ich kolor zmienia się na pomarańczowy. Larwy przechodzą przez cztery stadia larwalne, które różnią się między sobą długością ciała oraz szerokością puszki głowowej. Za kryterium rozwojowe larwy uwzględniono wymiar puszki głowowej; L1 – 0,5 -0,6 mm; L2 – 0,8 -1,0 mm; L3 – 1,3 -1,7 mm; L4 – 2,0-2,5 mm. Głowa, nogi i tarczka u larw jest czarna. Środkowa część odwłoka jest zgrubiała.
Próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 15 larw na jednej roślinie. Optymalnym terminem wykonania zabiegu insektycydowego przeciw stonce ziemniaczanej jest okres masowego wylęgania się larw L2.
Źródło: agrofagi.com.pl