Instytut Ochrony Rośliny – PIB w Poznaniu informuje, że wysokie temperatury powietrza oraz długotrwałe susze sprzyjają rozwojowi przędziorków na roślinach buraków.
Monitoring
Systematycznie prowadzony monitoring plantacji buraka cukrowego w całym kraju, a w szczególności w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, podlaskim oraz w pomorskim pod kątem występowania roztoczy, przeprowadzony w dniach od 16 do 31 lipca 2024 r. wykazał masowe występowanie przędziorka chmielowca na roślinach na terenie następujących powiatów:
– tomaszowskim – woj. lubelskie (104 osobniki ruchome);
– białostockim – woj. podlaskie (lokalizacja Folwarki Wielkie – 67 osobników ruchomych i Dobrzyniówka – 66 osobników dorosłych);
– grodziskim, kościańskim i leszczyńskim – woj., wielkopolskie (odpowiednio: 24, 19 i 18 osobników ruchomych);
– hrubieszowskim 12 osobników dorosłych.
Średnio na jednym liściu obserwowano od 5 do 17 dorosłych osobników roztoczy. Obserwowano również zwiększoną liczebność składanych jaj (od 3 do 218 szt., średnio 37 jaj).
Zwalczanie przędziorków
Dla przypomnienia warto zwrócić uwagę, że do zwalczania stadiów ruchomych roztoczy w buraku cukrowym dopuszczony jest preparat Ortus 05 SC w dawce 1,5-1,8 l/ha po zaobserwowaniu wystąpienia szkodnika od fazy całkowitego zakrywania międzyrzędzi do fazy wzrostu korzeni – BBCH 39-49 wraz z adiuwantem Slippa w dawce 0,2 l/ha. Zalecana ilość wody 400 l/ha ultra drobnokropliste.
Ponadto na liściach stwierdzono znaczną aktywność wciornastków (od 2 do 18 osobników) oraz miny powstałe po żerowaniu larw śmietek (od 1 do 2 larw na liściu), skoczki oraz „mumie” – spasożytowane mszyce.
Źródło: agrofagi.com.pl