Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu informuje, że w ostatnim tygodniu tj. od 11 do 15 lipca 2022 r. stwierdzono masowe występowanie przędziorka chmielowca na plantacjach buraka cukrowego na terenie województwa wielkopolskiego: w powiecie średzkim, nowotomyskim, szamotulskim, grodziskim, czempińskim, gnieźnieńskim, ostrowskim i leszczyńskim. Średnio na jednym liściu obserwowano 7 dorosłych osobników roztocza.
Opis szkodnika
Przędziorek chmielowiec to szkodnik o wyjątkowo dużym potencjale rozrodczym, gdyż może w ciągu roku generować 4-10 pokoleń. Stadium szkodliwym są larwy i osobniki dorosłe. Samice są nieznacznie większe od samców, wielkości 0,4-0,3 mm. Po bokach ciała mają ciemne plamy, a za głową dwa niewielkie czerwonawe punkty. Osobniki dorosłe posiadają cztery pary odnóży. Samce są zielonkawe lub żółtawe. Barwa samic jest zmienna – początkowo żółtawozielona, pod koniec lata i jesienią pomarańczowoczerwona – bez ciemnych plam po bokach.
Monitoring i zwalczanie
Aby stwierdzić obecność roztoczy na plantacji, niezbędne są bezpośrednie obserwacje roślin. Dla tego szkodnika nie określono progu ekonomicznej szkodliwości. Objawy żerowania mogą być mylone np. z niedoborem niektórych składników pokarmowych, takich jak np. magnez, jak również z uszkodzeniami powodowanymi przez wciornastki.
Zwalczanie należy przeprowadzić podczas licznego pojawu szkodnika, co przypada zwykle w okresie od maja do sierpnia.
Do zwalczania przędziorka chmielowca na buraku cukrowym zarejestrowany jest środek Ortus 05 SC zawierający substancję czynną fenpiroksymat. Dawka stosowania to 1,5-1,8 l/ha. Zalecane stosowanie z dodatkiem adiuwanta: Ortus 05 SC 1,5 l/ha + adiuwant Slippa 0,05%. Środek stosować po zaobserwowaniu wystąpienia szkodnika od fazy całkowitego zakrycia międzyrzędzi do końca wzrostu korzeni (BBCH 39-49) z zachowaniem okresu karencji.