Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu informuje, że w ostatnim tygodniu lipca obserwowano przędziorka chmielowca na buraku cukrowym niemal w całej Polsce. W badaniach monitoringowych potwierdzono bardzo liczne występowanie roztoczy w następujących województwach: kujawsko-pomorskim – powiat toruński, żniński, nakielski i inowrocławski; łódzkim – powiat kutnowski; wielkopolskim – powiat pilski i kolski; lubelskim – powiat hrubieszowski, parczewski, łęczyński oraz w zachodniopomorskim w powiecie gryfińskim. Średnio na jednym liściu obserwuje się od 10 do 15 osobników przędziorka. Wysokie temperatury wpływają na intensywne żerowanie przędziorków na buraku, czego dowodem są żółte przebarwienia na plantacjach.
Poza przędziorkami obserwuje się bardzo liczne występowanie wciornastków. W powiecie pilskim oraz nakielskim lustrowane plantacje porażone są chwościkiem buraka, maksymalnie do 5%.
Opis szkodnika
Przędziorek chmielowiec to szkodnik o wyjątkowo dużym potencjale rozrodczym, gdyż może w ciągu roku generować 4-10 pokoleń. Stadium szkodliwym są larwy i osobniki dorosłe. Samice są nieznacznie większe od samców, wielkości 0,4-0,3 mm. Po bokach ciała mają ciemne plamy, a za głową dwa niewielkie czerwonawe punkty. Osobniki dorosłe posiadają cztery pary odnóży. Samce są zielonkawe lub żółtawe. Barwa samic jest zmienna – początkowo żółtawozielona, pod koniec lata i jesienią pomarańczowoczerwona – bez ciemnych plam po bokach.
Monitoring i zwalczanie
Aby stwierdzić obecność roztoczy na plantacji, niezbędne są bezpośrednie obserwacje roślin. Dla tego szkodnika nie określono progu ekonomicznej szkodliwości. Objawy żerowania mogą być mylone np. z niedoborem niektórych składników pokarmowych, takich jak np. magnez, jak również z uszkodzeniami powodowanymi przez wciornastki.
Zwalczanie należy przeprowadzić podczas licznego pojawu szkodnika, co przypada zwykle w okresie od maja do sierpnia.
Do zwalczania przędziorka chmielowca na buraku cukrowym zarejestrowany jest środek Ortus 05 SC zawierający substancję czynną fenpiroksymat. Dawka stosowania to 1,5-1,8 l/ha. Zalecane stosowanie z dodatkiem adiuwanta: Ortus 05 SC 1,5 l/ha + adiuwant Slippa 0,05%. Środek stosować po zaobserwowaniu wystąpienia szkodnika od fazy całkowitego zakrycia międzyrzędzi do końca wzrostu korzeni (BBCH 39-49) z zachowaniem okresu karencji.