Ostropest plamisty bywa uprawiany jako roślina poplonowa i na paszę. Może służyć również do ochrony plantacji przed zwierzyną leśną. Rośliny w okresie wegetacji są pokryte kolcami podobnie jak oset. Dzika zwierzyna dzięki temu unika kontaktu z rośliną.
Ostropest plamisty to roślina jednoroczna, kolczasta, charakteryzująca się silnym wzrostem. Początkowo wytwarza bujną rozetę sinozielonych liści, a następnie wypuszcza silny rozgałęziony pęd.
Kwiatostan w formie koszyczka, kwitnie od końca maja do początku września.
Owoce ostropestu to niełupki z puchem kielichowym. System korzeniowy gęsto rozgałęziony i składa się z licznych ciemnobrązowych do prawie czarnych korzeni. W zależności od stanowiska może osiągnąć wysokość od 30 cm do 2 m.
Ostropest może być uprawiany na każdego rodzaju glebach, najlepiej o pH w granicach 5,8. Można go również uprawiać w monokulturze. Wysiany dwa lata z rzędu w tym samym polu może rosnąć już bez siewu. Ostropest ma małe wymagania pokarmowe.
Roślina ta pochodzi z południa Europy i dlatego wymaga cieplejszych stanowisk. Potrzebuje słonecznego miejsca z umiarkowanie żyzną, dobrze przepuszczalną glebą. Ciężkich, gliniastych gleb należy unikać, ponieważ przewodzą wodę tylko w bardzo ograniczony sposób. Takie podłoże należy przygotować do uprawy ostropestu poprzez domieszkę piasku.
Nasiona ostropestu plamistego mogą być wysiewane od końca kwietnia na głębokość 2-3 cm. Siew przeprowadzamy siewnikiem rzędowym w szerokie rzędy (40-50 cm), w ilości od 15 kg/ha do 20 kg/ha. Temperatura kiełkowania wynosi ok. 18°C. Wschody ukazują się po 2-3 tygodniach od siewu.
W uprawie ostropestu nie występują choroby i szkodniki. Problemem natomiast są chwasty. Do najważniejszych należą: chwastnica jednostronna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, maruna bezwonna, rdest powojowy, tobołki polne, włośnice, wyki, bodziszek drobny, przetacznik perski, przytulia czepna, rdest plamisty, rumian polny, rumianek pospolity. Do ochrony chemicznej tej rośliny zarejestrowane są następujące herbicydy ‒ Pendifin 400 SC, Prowl i Stomp 400 SC. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 2,0 l/ha. Termin stosowania do trzech dni po siewie ostropestu plamistego.
Przed siewem ostropestu należy zastosować nawożenie potasowe i fosforowe, natomiast azot należy wysiać w dwóch dawkach – pierwsza 10 dni przed siewem, druga w fazie 4-6 liści.
Plon ostropestu z hektara wynosi średnio od 1 do 1,5 tony. Przy sprzyjających warunkach i na dobrych glebach, można uzyskać plon dochodzący nawet do 3,0 t/ha.
Zbiór ostropestu przeprowadza kombajnem zbożowym z podbieraczem przy wilgotności nasion 11%, inaczej wymagane jest dosuszanie.