W okolicach Środy Wielkopolskiej (woj. wielkopolskie) na kukurydzy stwierdzono liczne gąsienice omacnicy prosowianki. Na jednej roślinie miejscami żeruje kilka gąsienic.
Opis szkodnika
Gąsienice są stadium szkodliwym. Mają ubarwienie brunatnożółte, niewyraźne brązowe plamki na każdym segmencie i nieco ciemniejszy pasek na grzbiecie. W przedniej części każdego segmentu występują cztery ciemne plamki, natomiast w tylnej dwie mniejsze. Gąsienice przechodzą przez pięć stadiów larwalnych, które różnią się długością ciała oraz szerokością puszki głowowej. Pierwsze stadium rozwojowe osiąga zwykle długość 1–2 mm, natomiast ostatnie 19–25 mm
Szkodliwość omacnicy
Gąsienice uszkadzają wszystkie nadziemne części roślin kukurydzy. Początkowo ich żerowanie prowadzi do złomów wiech, zniszczenia zawiązków kolb, uszkodzenia ich znamion i liści okrywowych, blaszek liściowych, nerwów głównych liści i pochew liściowych. Starsze gąsienice wyjadają ziarniaki z kolb oraz wgryzają się do wnętrza łodyg. Żerowanie na kolbach powoduje bezpośredni ubytek ziarniaków. Ponadto kolby mogą być podgryzane u nasady i wówczas obrywają się i opadają na glebę. W łodygach gąsienice drążą kanały, w wyniku czego dochodzi do ich złomów. Najgroźniejsze są te poniżej kolby, gdy cała roślina przewraca się na glebę. Żerowanie gąsienic istotnie zwiększa podatność roślin na porażenie przez choroby, a w szczególności przez sprawców fuzariozy kolb i zgnilizny korzeni oraz zgorzeli podstawy łodygi.
Próg ekonomicznej szkodliwości
Obecności 6–8 złóż jaj na 100 roślinach.