Ogórki to warzywa, które bardzo często pojawiają się w przydomowych warzywnikach. Nic dziwnego! Nie dość, że są smaczne (i to zarówno na surowo, jak i w postaci przetworów), bogate w antyutleniacze i niskokaloryczne, to jeszcze raczej łatwe w uprawie. Jedna z najpopularniejszych odmian to ogórek śremski. Co warto o nim wiedzieć?
Charakterystyka ogórka śremskiego
Ogórek śremski (https://wpolu.pl/ogorek–sremski-nowy–f1–100g—zk99.html) rodzi owoce cylindryczne bez szyjki z lekko zaokrągloną nasadą. Mają małą, pełną komorę nasienną. Skórka dojrzałych ogórków jest żywozielona z jasnymi smugami do połowy długości i wieloma dużymi brodawkami, z których wyrastają białe kolce. Można je spożywać na surowo (we wszelkiego rodzaju sałatkach czy jako dodatek do orzeźwiających napojów i drinków), ale wielu ogrodników hoduje je na przetwory (do konserwowania i kiszenia), bo idealnie się do tego nadają. Można nawet stosować je do pielęgnacji skóry, również wrażliwej!
Ogórki mają zaledwie ok. 14 kcal w 100 g, nic więc dziwnego, że chętnie sięgają po nie osoby na diecie odchudzającej. Oprócz tego zawierają trochę witaminy C (8 mg w 100 g), a w mniejszych ilościach – witaminy z grupy B, witaminę A i foliany. Jeśli chodzi o sole mineralne, znajdziesz w nich sporo potasu (125 mg), fosforu (23 mg), wapnia (16 mg) i magnezu (8 mg), a także miedź, żelazo, cynk i mangan. Warto pamiętać, że wiele składników odżywczych znajduje się w skórce, dlatego – jeśli to możliwe – unikaj obierania ogórków.
Jak uprawiać ogórek śremski?
Ogórek śremski można uprawiać w niskich, przewiewnych tunelach albo bezpośrednio na polu (gdy jest już cieplej). Jak każda inna odmiana ogórka, śremski dobrze rośnie na mocno nasłonecznionych stanowiskach. Jest ciepłolubny (zakres temperatury, którą lubi, to 18-30°C). Temperatura poniżej 10°C powoduje zahamowanie wzrostu młodych roślin. Ogórek tej odmiany zaczyna kiełkować już przy 15-18°C, a najlepiej – przy 20°C. Kwiaty (głównie żeńskie) otwierają się przy 15°C, a przy 17°C pylniki zaczynają produkować pyłek.
Gleba pod uprawę ogórka musi być żyzna, próchnicza i przepuszczalna, ale jednocześnie dobrze utrzymywać wilgoć. Najlepsze gleby to czarnoziemy, lessy, mady i piaszczysto-gliniaste. Za to podłoże z wysokim poziomem wód gruntowych, ciężkie i trudno nagrzewające się nie stwarza dobrych warunków do uprawy. Poza tym jeśli chcesz cieszyć się wysokimi zbiorami, zaplanuj intensywne nawożenie, np. obornikiem albo kompostem (mniej więcej co dwa tygodnie).
Optymalne pH podłoża pod ogórki śremskie wynosi 6,0-7,2. W przypadku zbyt niskiego odczynu trzeba przeprowadzić wapnowanie. Żeby uzyskać słodkie owoce i duży plon, zadbaj o wilgotne, ale nie mokre podłoże – w ciepłym i suchym okresie może to wymagać podlewania nawet co drugi dzień.
Rzędy ogórka śremskiego należy zaplanować co 80-100 cm, a poszczególne roślinki – co 15-20 cm. Owoce można zbierać od połowy lipca do połowy września.
Ogórek śremski – odporny na choroby
Najniebezpieczniejsze choroby ogórków to mączniak rzekomy dyniowatych (wywoływany przez grzyb Pseudoperonospora cubensis) oraz bakteryjna kanciasta plamistość ogórka (Pseudomonas lachrymans), choć jest ich oczywiście wiele więcej. Choroby ogórków sprawiają, że uprawa daje plony dużo niższe i znacznie gorszej jakości, a w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do ich całkowitej utraty. Ogórek śremski charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby, dlatego jest bardzo plenny. Nie ma również tendencji do żółknięcia. Mimo to warto zaplanować profilaktyczną ochronę przed chorobami typowymi dla roślin dyniowatych.