Instytut Ochrony Roślin informuje, że rozpoczęły się naloty motyli omacnicy prosowianki na plantacje kukurydzy w okolicach Przeworska (woj. podkarpackie) oraz Iławy (woj. warmińsko-mazurskie). Odłowiono pojedyncze motyle do pułapek świetlnych. Powoli należy szykować się do zabiegu biologicznego zwalczania jaj szkodnika za pomocą kruszynka.
Opis szkodnika
Motyl omacnicy prosowianki jest długości do 15 mm (samica) i 12 mm (samiec). Rozpiętość skrzydeł samca wynosi 20–26 mm, natomiast samicy 25–34 mm. Ubarwienie zależy od płci. Przednie skrzydła samic są bladożółte z ciemnymi brzegami i dwoma falistymi liniami poprzecznymi, natomiast tylne są jaśniejsze z jasną środkową pręgą. Przednie skrzydła samców są z kolei ciemniejsze z jasnymi przepaskami, tylne natomiast są jaśniejsze.
Stadium szkodliwym omacnicy są gąsienice. Mają one zabarwienie brunatnożółte, ze słabo zaznaczonymi brązowymi plamkami. Gąsienice przechodzą przez pięć stadiów larwalnych, które różnią się między sobą długością ciała oraz szerokością puszki głowowej. Pierwsze stadium rozwojowe osiąga zwykle długość 1–2 mm, natomiast ostatnie 19–25 mm.
Jaja są małe, płaskie, barwy białe lub kremowe, układane dachówkowato w złoża po 2–80 sztuk.
Próg ekonomicznej szkodliwości
Próg ekonomicznej szkodliwości to stwierdzenie obecności 6-8 złóż jaj na 100 roślinach lub gdy w poprzednim roku uszkodzone było 15% roślin kukurydzy uprawianej na ziarno, lub 30-40% uprawianych na kiszonkę.
Termin zwalczania omacnicy
Zwalczanie jaj omacnicy prosowianki z wykorzystaniem biopreparatów zawierających błonkówki kruszynka należy rozpocząć w momencie pojawu pierwszych motyli, gdy samice zaczynają składać pierwsze jaja. Jest to zwykle pod koniec czerwca lub pierwszych dniach lipca. Zwalczanie chemiczne gąsienic należy przeprowadzić na początku lub w szczycie masowego wylęgu szkodnika z jaj, co ma zwykle miejsce w drugiej lub na początku trzeciej dekady lipca.