Instytut Ochrony Roślin wydał komunikat o porażeniu pszenicy ozimej przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Objawy choroby stwierdzono lokalnie na terenie woj. wielkopolskiego.
Objawy choroby
Biały, luźny nalot grzybni, występujący najczęściej na górnej powierzchni blaszki liściowej. Z czasem biały nalot szarzeje i staje się filcowaty. Wystąpieniu choroby sprzyja wilgotna pogoda, ponieważ w takich warunkach dojrzewają owocniki. Zarodniki powstają w przedziale temperatur 7–24°C. W dni słoneczne uwalnia się duża ilość zarodników konidialnych.
Metody zwalczania
Ważne jest staranne przyorywanie ścierniska, a następnie niszczenie samosiewów. Należy przestrzegać zalecanych terminów agrotechnicznych i gęstości siewu oraz stosować zrównoważone nawożenie (dotyczy to zwłaszcza niedopuszczania do nadmiaru azotu). Powinno się unikać siewu pszenic jarych w sąsiedztwie pszenic ozimych. Zaleca się uprawę odmian o większej odporności, a także zaprawianie materiału siewnego środkami ograniczającymi rozwój mączniaka prawdziwego do fazy końca krzewienia. Dopuszcza się stosowanie fungicydów w okresie od fazy krzewienia z uwzględnieniem progów szkodliwości i wytycznych systemów wspomagania.
Próg ekonomicznej szkodliwości
W fazie krzewienia – 50–70% roślin z pierwszymi objawami porażenia (pojedyncze, białe skupienia struktur grzyba).
Źródło: https://www.agrofagi.com.pl/