Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu 29.05.2020 r. wydał komunikat o występowaniu licznych larw pryszczarka kapustnika w łuszczynach rzepaku. Larwy są wielkości 2-3 mm. Instytut informuje również, że docierają do nich sygnały z różnych rejonów kraju o licznym występowaniu tego szkodnika.
Opis szkodnika
Larwa długości do 2-3 mm, początkowo szklista biała, później żółtawa, następnie żółtopomarańczowa, a niekiedy czerwonawa. Nie ma odnóży ani wyodrębnionej głowy.
Szkodliwość
Stadium szkodliwym jest larwa rozwijająca się w łuszczynach. W jednej łuszczynie może znajdować się 180 larw, które wysysają soki z nasion oraz wewnętrznych ścian łuszczyn.
Żerowanie larw powoduje żółknięcie, deformowanie się i w rezultacie pękanie oraz osypywanie się zwykle wszystkich nasion z łuszczyny. Powoduje to duże straty oraz prowadzi do powstania samosiewów. Głównych uszkodzeń w uprawie rzepaku ozimego dokonuje pierwsze pokolenie pryszczarka kapustnika, a najwięcej uszkodzeń występuje w pasie brzegowym plantacji. Największym zagrożeniem dla upraw rzepaku jest liczne i jednoczesne wystąpienie chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.
Sposób lustracji
W zależności od wielkości pola analizować 100–150 roślin w różnych punktach plantacji, oddalonych od siebie o około 20 m. W jednym punkcie analizować po 10 roślin, strząsając muchówki z pąków kwiatowych i kwiatów do czerpaka entomologicznego. Do obserwacji nalotu muchówek na plantację przydatne mogą być również żółte naczynia.
Próg ekonomicznej szkodliwości
1 muchówka pryszczarka na 1 roślinie, natomiast przy silnym wystąpieniu chowacza podobnika – 1 muchówka pryszczarka na 3-4 roślinach. Wartością progową jest również stwierdzenie średnio 5 uszkodzonych łuszczyn na 1 roślinie.
Zwalczanie larw pryszczarka kapustnika
Zwalczanie larw jest trudne, gdyż żerują one w łuszczynach, które stanowią naturalną barierę chroniącą je przed działaniem substancji czynnych. Jednocześnie w wielu regionach rzepak jest w fazie końca kwitnienia, a więc wybór substancji czynnych jest niewielki ze względu na nadal odwiedzające rzepak zapylacze. Zabieg będzie można wykonać po przekwitnięciu rzepaku (BBCH>69). Zabieg taki należy wykonać wieczorem, gdyż w łanie będzie jeszcze niewielki udział kwiatów odwiedzanych przez pszczoły.