Jęczmień ozimy jest najwyżej plonującym gatunkiem zbóż w Polsce. W 2023 roku wg danych ARiMR areał uprawy jęczmienia wynosił 356 tys. hektarów. Co oznacza, że w stosunku do poprzednich zasiewów liczba hektarów zwiększyła się o około 50 tysięcy. Gatunek ten najczęściej uprawiany jest w województwach: wielkopolskim, opolskim, dolnośląskim oraz lubuskim. Najmniejszy areał uprawy odnotowano w północno-wschodniej części Polski, czyli w województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. Jęczmień ozimy jest gatunkiem z największym potencjałem plonowania w naszym kraju, dlatego warto go uprawiać. W niniejszym artykule przedstawiamy charakterystykę rekomendowanych odmian.
SU MIDNIGHT – Plon na wyciągnięcie ręki
Jest to odmiana wielorzędowa jęczmienia ozimego. Osiągnęła bardzo dobre wyniki plonowania w doświadczeniach porejestrowych COBORU – średnia z lat 2021–2023 to 103%, czyli 94,8 dat/ha. Jest to odmiana polecana na wszystkie jęczmienne stanowiska, w szczególności w regionach ze słabszymi glebami i trudniejszymi warunkami pogodowymi, takimi jak np. susza. Jest to odmiana, rekomendowana również do uprawy na wschodzie Polski ze względu na bardzo dobrą zimotrwałość – 5 pkt. wg COBORU. SU MIDNIGHT to bardzo zdrowa odmiana, która posiada bogaty pakiet genów odpornościowych na choroby wirusowe, takie jak wirus łagodnej mozaiki jęczmienia (BaMMV) oraz wirus żółtej mozaiki jęczmienia typu 1 i 2 (BaYMV-1, BaYMV-2). Dodatkowym jej atutem jest bardzo wysoka tolerancja na wyleganie i łamliwość źdźbła, co ułatwia zbiór i zapobiega stratom w plonie.
SU LAUBELLA – Ziarno najwyższej jakości
Najnowsza odmiana dwurzędowa, pastewna. Jako jedna z niewielu posiada polską rejestrację w COBORU. SU LAUBELLA charakteryzuje się bardzo wysokim plonem na poziomie odmian wielorzędowych. Wyróżnia ją najwyższa masa tysiąca ziaren (54,9 g wg. COBORU 2014–2016) oraz bardzo wyrównane ziarno. W 2019 roku, który był bardzo suchy SU LAUBELLA osiągnęła najwyższy plon w lokalizacjach, w których odnotowano okresowe niedobory wody.
JULIA – Wszechstronna i odporna
Jedna z najnowszych, wielorzędowych odmian pastewnych. Wyróżnia ją bardzo wysoki plon na A1 – 104% oraz na A2 – 103% wg COBORU (wyniki PDO 2023). Odmiana ta osiągnęła najwyższe plony ze wszystkich badanych odmian. Jest to jedna z najwcześniejszych odmian jęczmienia, dzięki czemu doskonale radzi sobie z suszami, które występują w czerwcu.
JAKUBUS – Wzorzec plonowania
Odmiana wielorzędowa, pastewna. Jest to najpowszechniej uprawiana odmiana jęczmienia ozimego w Polsce. Uznanie producentów zyskała dzięki bardzo dobrej zimotrwałości i wysokim stabilnym plonom – niezależnie od roku. Jest też odmianą niezwykle plastyczną, nadaje się do uprawy po zbożach oraz do bardzo późnych siewów.
Autor: Tomasz Szymański, Saaten-Union Polska