Hodowla kur cieszy się popularnością w całej Polsce. Decydują się na nią zarówno właściciele ogromnych obiektów przemysłowych, jak i osoby prywatne, które chcą postawić przydomowy kurnik i codziennie mieć świeże jajka. Jak stworzyć bezpieczne i komfortowe miejsce do hodowli kur? Co przyda się przy budowie kurnika?
Warunki hodowli kur, a przepisy: czy istnieją konkretne regulacje prawne?
Hodowla kur nie może być realizowana na każdym terenie. Znaczenie mają lokalne przepisy gminy lub wspólnoty mieszkaniowej. W niektórych miastach kurnik można postawić także na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, ale wówczas konieczne jest zapewnienie kurom odpowiedniego pomieszczenia gospodarczego.
Hodowli kur dotyczy również ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich z dnia 29 czerwca 2007 roku. Mówi ona też o utrzymaniu innego ptactwa hodowlanego.
W co powinien być wyposażony kurnik? Sprawdź, zanim rozpoczniesz budowę kurnika
Formalności niezbędne do budowy kurnika to nie wszystko. Konieczne jest również zakupienie wszystkich produktów, które powinny znaleźć się w hodowli. Najważniejsze elementy kurnika to:
- główny budynek – ma za zadanie chronić kury przed czynnikami atmosferycznymi i drapieżnikami. Musi być to obiekt wentylowany i z dostępem do światła dziennego oraz świeżego powietrza,
- gniazda lęgowe – adekwatne do liczby kur. To w nich kury nioski będą miały warunki odpowiednie do składania jaj,
- odpowiednie podłoże – umożliwiające kurom wykopywanie i szukanie pożywienia. Najczęściej są to drewniane wióry,
- karmniki i poidełka – zapewniają dostęp do wody i pożywienia przez całą dobę,
- zabezpieczenia przed drapieżnikami – mają za zadanie zapobiec dostępowi drapieżników. To m.in. woliery i siatki,
- oświetlenie – zapewniające odpowiednią ilość światła, szczególnie przez całą zimę, gdy dni są krótsze.
Jak zbudować kurnik? To zadanie warto powierzyć specjalistom, którzy dostosują konstrukcję do wymogów prawnych, wielkości stada i warunków panujących na danym terenie.
W sklepie znajdziesz Lewmik.pl wyposażenie ferm drobiu, które pomoże początkującemu hodowcy w założeniu swojej hodowli oraz zapewni pełne bezpieczeństwo zwierząt. Sprawdź!
Czego unikać podczas kompletowania wyposażenia kurnika?
Istnieją produkty, które nie powinny znaleźć się w przydomowym kurniku. Chodzi m.in. o:
- małe, ciasne klatki – współczesne standardy w zakresie dobrostanu zwierząt odradzają stosowanie małych, ciasnych klatek dla kur niosek. Kury powinny mieć możliwość poruszania się, rozciągania skrzydeł oraz dostęp do miejsca do kąpieli piaskowej i gniazd lęgowych,
- nieodpowiednie materiały na podłodze – np. metalowe siatki na podłożu, które mogą prowadzić do problemów z poruszaniem się,
- ostre przedmioty i luźne druty – należy upewnić się, że w kurniku nie ma ostrych przedmiotów ani wystających drutów, które mogłyby zranić kury,
- nieodpowiednie poidełka i karmniki – produkty te powinny być łatwe do czyszczenia,
- nieodpowiednie oświetlenie – zbyt intensywne oświetlenie może prowadzić do agresji między kurami, a zbyt słabe – do problemów z produkcją jaj. Należy unikać też żarówek generujących dużą ilość ciepła.
Wyposażenie kurnika – podsumowanie
Budowa kurnika uwzględnia kilka ważnych elementów, bez których nie ma możliwości bezpiecznej hodowli kur. Aby stworzyć obiekt zgodny z przepisami, zapewniający dobrostan zwierząt, konieczne jest zakupienie wielu produktów. Przydomowe kurniki nie są tak zaawansowane jak te przemysłowe, jednak muszą być odpowiednio przestronne i bezpieczne.
Planujesz własną hodowlę kur? W sklepie Lewmik.pl znajdziesz wszystkie produkty, dzięki którym wyposażysz własny kurnik.