Podaż rzepaku w Unii Europejskiej na ograniczonym poziomie
Eksperci z Strategie Grains (Francja, marzec 2020 r.) prognozują, że w 2020 r. łączna produkcja rzepaku w Europie będzie na poziomie 17,85 mln ton (w tym Wielka Brytania). Dane te wynikają z mniejszego areału zasiewów – zaledwie 5,49 mln ha oraz niekorzystnych warunków pogodowych w krajach północnej Europy (w tych rejonach rzepak zmagał się z dużymi opadami jesienią i zimą, co nie sprzyjało rozwojowi roślin). Jako przykład możemy podać Wielką Brytanię i Danię, w tych krajach nastąpiło zalanie wielu pól uprawnych. Eksperci szacują, że plony w tym sezonie będą kształtowały się na poziomie 3,25 t/ha. Jest to więcej niż w ubiegłym roku 2019 (3,1 t/ha).
Źródło: http://www.coceral.com/web/january%202020/1011306087/list1187970814/f1.html
Nowe badania w Wielkiej Brytani potwierdzają pesymistyczne prognozy
W ostatnim raporcie Rada Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) podała, że wiele upraw rzepaku po zimie znajduje się w bardzo złej kondycji. Szacunki wskazują, że 37% powierzchni upraw jest w bardzo złym stanie. W porównaniu do ostatniego raportu z listopada 2019 r. to około 12% więcej. Główne przyczyny takiej sytuacji, to słabe wschody, nadmiar opadów i presja ze strony szkodników – głównie pchełek.
Źródło: https://ahdb.org.uk/cereals-oilseeds/early-bird-survey
Białoruś zwiększa eksport oleju rzepakowego
Na Białoruskiej Giełdzie Towarowej w styczniu i lutym 2020 roku odnotowano wzrost eksportu oleju rzepakowego do 3,5 mln dolarów. Jest to 26-krotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. Eksport dotyczył 4 600 ton tłoczonego oleju rzepakowego, jest to 22 razy więcej niż w roku 2019. Głównymi odbiorcami były: Łotwa, Litwa, Estonia oraz Szwajcaria. Białoruska Giełda Towarowa (BUCE) jest ważną giełdą dla krajów Europy Wschodniej. Główną jej funkcją jest wspieranie eksportu białoruskich przedsiębiorstw oraz ułatwienie firmom zagranicznym wejście na rynek Białorusi.
Źródło: https://eng.belta.by/economics/view/belarus-rapeseed-oil-export-via-buce-26-times-up-in-january-february-2020-128946-2020/
W Chinach kwitnienie rzepaku on-line
W największym rejonie uprawy rzepaku, w południowo-zachodniej części Chin znaleziono alternatywę dla kryzysu wywołanego koronawirusem. W związku z faktem, że nie mogą się odbywać żadne duże działania promocyjno-marketingowe postanowiono przenieść się do przestrzeni wirtualnej i pokazać zakwitanie rzepaku on-line na smartfonach. Projekt odbywa się w prowincji Syczuan. Widzowie mogą śledzić rozkwit około 6 600 ha rzepaku. Transmisja na żywo pomaga także lepiej zrozumieć i poznać styl życia lokalnego rolnictwa.
Źródło: https://news.cgtn.com/news/2020-03-27/Online-rapeseed-flower-festival-held-in-SW-China-PczqaB17xu/index.html
Bardzo obiecujące wstępne prognozy zbiorów w Niemczech
Po bardzo niekorzystnym 2019 roku plantatorzy mają nadzieję na większy zysk z uprawy rzepaku oraz zwiększenie powierzchni uprawy do 952 700 ha (vs 852 800 ha w 2019, +12%). Łagodna zima sprzyjała rozwojowi rzepaku szczególnie we wschodnich Niemczech, gdzie wiele plantacji miało trudne warunki w czasie kiełkowania. Ostatnie szacunki jakie przygotował Reiffeisen na początku marca 2020 r. wskazują że plony w tym roku będą na poziomie 3,6 t/ha, co daje możliwość osiągnięcia zborów na poziomie 3,44 mln ton. Jest to 22% więcej niż w roku 2019 r.
Źródło: https://www.raiffeisen.de/sites/default/files/2020-03/13_Tabelle%20Ernteschaetzung%20Maerz%202020.pdf
Ekologiczny rzepak w Szkocji jako atrakcyjny produkt niszowy
Produkcja rzepaku ekologicznego jest opłacalną alternatywą dla rolników w północnych regionach Skandynawii, dlatego Szkoccy plantatorzy postanowili to zbadać w lokalnych warunkach i przygotowali własny projekt. Rzepak ekologiczny uprawiany w celu pozyskania: śruty rzepakowej jako wysokoenergetycznej, wysokobiałkowej paszy dla ekologicznego chowu zwierząt gospodarskich oraz produkcji ekologicznego oleju spożywczego może zapewnić dochód do 1100 € za tone. Projekt polega na wyjazdach rolników do Szwecji, gdzie mogą obserwować i uczyć się w jaki sposób prowadzić ekologiczne uprawę. Udział rzepaku w technologii ekologicznej w Szwecji wynosi 9% całkowitego rynku rzepaku.
Źródło: https://www.fwi.co.uk/arable/osr/how-farmers-are-growing-scotlands-first-organic-osr-crop
Artur Kozera, Rapool Polska