Po kilku latach poszukiwań i doświadczeń Hodowla Roślin Smolice, lider rynku materiału siewnego kukurydzy kiszonkowej w Polsce, wprowadza na rynek nasiona z dodatkową zaprawą biologiczną. Już od tego sezonu rolnicy będą mogli skorzystać z nasion zaprawionych produktem Rhizo Seeds, który poprawia wigor kukurydzy i wpływa na zwiększenie plonowania.
Hodowla Roślin Smolice to ceniona polska firma hodowlano-nasienna, która działa od 1945 roku i oferuje rolnikom kwalifikowany materiał siewny – nasiona uzyskanych w krajowych warunkach odmian roślin rolniczych: przede wszystkim kukurydzy, ale również zbóż, rzepaku i roślin strączkowych. Zaufanie rolników do tej marki obrazuje fakt, że w ostatnich latach nasiona pochodzące ze Smolic są wysiewane na ponad jednej trzeciej areału kukurydzy kiszonkowej w Polsce, a także na 15-20% powierzchni upraw kukurydzy ziarnowej. Tutejsze odmiany o różnym stopniu wczesności cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno w naszym kraju, jak i na innych europejskich rynkach – we Francji, Niemczech, Czechach czy na Słowacji. Wysoki potencjał plonowania odmian kukurydzy ze Smolic potwierdzają badania porejestrowe, prowadzone przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU).
Zaprawa musi sprawdzać się w polskich warunkach
Wychodząc naprzeciw coraz silniejszym tendencjom do stosowania preparatów biologicznych również w zakresie zaprawiania materiału siewnego, eksperci z HR Smolice prowadzili poszukiwania preparatu, który znacząco wspomagałby wzrost i rozwój kukurydzy, poprawiałby plonowanie, a przede wszystkim byłby dostosowany do specyficznych polskich warunków glebowych i klimatycznych, które w krytycznych dla wegetacji okresach nie sprzyjają tej uprawie.
W praktyce w większości polskich gospodarstw kukurydza na kiszonkę jest uprawiana na glebach słabszych lub średnich, co utrudnia jej rozwój. Roślina ta jest ciepłolubna, dlatego źle znosi panujące w okresie siewu chłody, które utrudniają kiełkowanie ziarniaków, a następnie wschody. Kolejnym stresogennym czynnikiem, mogącym negatywnie wpłynąć na plonowanie, jest susza. Najczęściej występuje ona podczas kwitnienia kukurydzy w lipcu. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić roślinom wsparcie, dzięki któremu przezwyciężą niekorzystny wpływ czynników pogodowych i będą mogły wykorzystać swój potencjał plonowania.
Decyzja poparta doświadczeniami
– Przez ostatnie 4 lata przetestowaliśmy wiele preparatów biologicznych. Na rynku dostępne są liczne zaprawy tego typu, ale w większości potrzebują wyższych temperatur na kluczowym etapie wschodów – mówi Paweł Żmijewski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w HR Smolice. – Zaprawa Rhizo Seeds firmy Andermatt, której używamy od tego sezonu, charakteryzuje się świetnym dostosowaniem do warunków panujących w naszym kraju i do przebiegu pogody na wczesnych etapach wegetacji. Decydując się na Rhizo Seeds, bazowaliśmy na wynikach doświadczeń, które pokazały, że zastosowanie tej bakterii wpłynęło nie tylko na potencjał plonowania odmian, ale również na cechy fizjologiczne roślin, takie jak pokrój i wzrost. To produkt, z którego rolnicy na pewno będą zadowoleni i zauważą różnicę na swoich polach.
Doświadczenie ścisłe z zaprawą Rhizo Seeds zostało założone na glebie trzeciej klasy i obejmowało 6 odmian z HR Smolice w 4 wariantach. Najlepszy wpływ na plonowanie kukurydzy kiszonkowej miało zastosowanie dawki 2 litrów Rhizo Seeds na tonę ziarna. Od początku wzrostu aż do zbiorów widoczny był jej wpływ na wigor roślin. Mimo doskwierającej uprawom suszy wiosennej i letniej rośliny były zielone i dobrze wykształcone. Synteza doświadczeń wykazała pozytywne oddziaływanie zaprawy na plonowanie kukurydzy. Odmianami, które w doświadczeniu najlepiej zareagowały na zastosowanie preparatu biologicznego, były SM Giewont i SM Perseus. Miały one największą zwyżkę plonu – przyrost w stosunku do odmian z kontroli wynosił nawet 10%.
– Nawet w tak dobrych warunkach glebowych zauważyliśmy ogromny wpływ zaprawy Rhizo Seeds na wigor oraz wzrost kukurydzy kiszonkowej – podkreśla Bartosz Nowak, Hodowca Kukurydzy w HR Smolice, który prowadził doświadczenia. – Stres spowodowany niskimi temperaturami podczas siewu oraz susze, jakie występują wiosną i latem, można minimalizować, wybierając odmiany z HR Smolice, zaprawione dodatkowo preparatem Rhizo Seeds.
Podczas doświadczeń zaobserwowany został jeszcze jeden aspekt, ważny z perspektywy polskich plantatorów. Okazało się, że kukurydza, która została potraktowana zaprawą Rhizo Seeds, dojrzewała później niż rośliny z kontroli. Oznacza to, że może być ona wysiewana później niż tradycyjnie zaprawiane odmiany kiszonkowe, co pozwala na elastyczne planowanie terminu zbioru.
Jak działa zaprawa Rhizo Seeds?
Składnikiem zaprawy Rhizo Seeds firmy Andermatt jest Bacillus atrophaeus ABi05, bakteria, która naturalnie występuje w środowisku glebowym. Bacillus atrophaeus ABi05 uaktywnia się w glebie już w temperaturze 8 stopni C. Wchodzi w symbiozę z ziarniakami i wykorzystuje w większym stopniu ich energię, dzięki czemu znacznie szybciej dochodzi do kiełkowania. W początkowych fazach wegetacyjnych przyrost takich roślin jest zauważalnie intensywniejszy. Mają one bardziej rozwinięty system korzeniowy, co zapewnia lepsze pobieranie wody oraz składników pokarmowych i powoduje, że są one przygotowane na późniejszy stres suszy. Zastosowanie zaprawy Rhizo Seeds pozwala na pełne wykorzystanie potencjału plonowania odmian, czyli w praktyce na uzyskanie większej masy kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę.
– Korzystając z zaprawy Rhizo Seeds, dajemy rolnikom nie tylko nasiona najwyższej jakości, z najlepszej hodowli, hodowanych w naszym kraju, w naszym klimacie. Dzięki temu przystosowane są zarówno do chłodnych wiosen z przymrozkami, jak i do suchych lat – podsumowuje Tomasz Karaś, Główny Specjalista ds. Produkcji Nasiennej w HR Smolice. – Nasze odmiany SM Giewont i SM Perseus mają odpowiedni wigor początkowy. Dodatkowo wzmocniliśmy ten wigor zastosowaniem preparatu Rhizo Seeds, który bardzo dobrze wpływa na rozwój kukurydzy na początkowym etapie. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniezależnić się od niekorzystnych warunków pogodowych, panujących wczesną wiosną.
Źródło: www.andermatt.pl