Jednym z głównych czynników warunkujących wzrost produkcji oraz odpowiednią jakość pozyskiwanych nasion jest zakup sprawdzonego materiału siewnego tzw. kwalifikowanego.
Materiał siewny wyprodukowany we własnym gospodarstwie, bądź zakupiony od innego rolnika może:
- mieć mikrouszkodzenia łupiny nasiennej (wybite zarodki, pęknięte i rozłupane nasiona), które zmniejszają siłę i energię kiełkowania nasion,
- być uszkodzony przez strąkowca, które są one mało widoczne w czasie zbiorów, a przyczyniają się do
zmniejszenia zdolności kiełkowania,
- być porażony przez choroby, np. fuzaryjne więdnięcie grochu, zgorzel korzeni i podstawy pędu są to patogeny, których możemy uniknąć poprzez stosowanie zdrowego kwalifikowanego materiału siewnego
- być zanieczyszczony nasionami chwastów, co znacznie zmniejsza rentowność uprawy i spadek plonu, który może wynieść nawet 15%.
5 zasad prawidłowego siewu:
- Zakup kwalifikowanego materiału siewnego – sprawdzony, zdrowy i najwyższej jakości materiał siewny, którego zdolność kiełkowania jest potwierdzone poprzez świadectwo wydawane przez akredytowane laboratorium. Materiał jest wolny od chorób grzybowych, jak i szkodników nasiennych.
- Właściwa norma wysiewu – groch ozimy należy wysiewać przy obsadzie 100–120 szt./m2. Przy wyliczaniu normy wysiewu można skorzystać z kalkulatora: https://www.saaten-union.pl/index.cfm/action/aussaat.html.
- Odpowiednia głębokość i termin siewu – groch wysiewamy na głębokość 4–7 cm, w zależności od stanowiska, w rozstawie 15–20 cm. Termin siewu grochu to październik (w zależności od przebiegu warunków atmosferycznych).
- Odpowiednie nawożenie azotem – groch jest rośliną, która wchodzi w symbiozę z bakteriami brodawkowymi, jednak do czasu ich wytworzenia roślina może odczuwać brak azotu. Dlatego zalecamy przedsiewne podanie tego składnika w ilości 20–30 kg N/ha. Na stanowiskach żyznych, bogatych w azot zabieg ten można zaniechać.
- Odpowiedni płodozmian – najkorzystniejszym przedplonem dla grochu są rośliny zbożowe. Należy unikać siewu bezpośrednio po roślinach okopowych oraz strączkowych, gdyż może to spowodować problem ze zbytnią ilością zielonej masy, która spowoduje problemy z wyleganiem oraz nadmierną presją chorób.
Tekst, zdjęcia: Tomasz Szymański, Product Manager ds. zbóż konwencjonalnych