13 czerwca 2023 roku na poletkach Stacji Doświadczalno-Hodowlanej Saaten-Union Polska w Spytkówkach (woj. wielkopolskie) odbył się Dzień Pola zorganizowany przez firmy: Saaten-Union Polska, Rapool Polska oraz DSV. Podczas tego wydarzenia mieliśmy okazję obejrzeć bogatą kolekcję odmian zbóż, rzepaku, traw oraz międzyplonów. W tym roku stacja obchodzi 20-lecie działalności. Z okazji tego jubileuszu zostały przygotowane poletka z kolekcją dawnych odmian zbóż. Po tej platformie oprowadził nas Mariusz Ratajczak – kierownik stacji. Mieliśmy okazję obejrzeć 20 odmian.
EMMER (typ Płaskurka)
Jest to prastare zboże, jedno z pierwszych udomowionych zbóż na Bliskim Wschodzie. Płaskurka zawiera bardzo dużo białka. W jej ziarnie występuje wysoka zawartość popiołu – wynika to z dużej ilości składników mineralnych i sprawia, że niektóre produkty spożywcze otrzymane z tego zboża mają ciemniejszą barwę. Ziarno zawiera błonnik pokarmowy i β-glukanów (węglowodanów, które powodują redukcję cholesterolu we krwi i równoważą szczyt glukozy we krwi, pomagając w ochronie przed cukrzycą typu 2). Z ziaren płaskurki można uzyskać bardzo wartościową mąkę. Obecnie następuje powrót do uprawy tego zboża, jednak w Polsce to rzadkość.
Pszenica EINKORN
Jest to starożytna odmiana pszenicy i jedno z pierwszych uprawianych zbóż w historii. Uważa się, że pszenica ta pochodzi z górnej części żyznego półksiężyca na Bliskim Wschodzie. Pszenica ma wysoką zawartość białka i jego wartość odżywczą różni się od naszej współczesnej pszenicy. Białko ziarna jest wyższe niż współczesnych pszenic. Jest bogaty w karotenoidy, które są naturalnie występującymi czerwonymi, pomarańczowymi i żółtymi pigmentami widocznymi w wielu owocach i warzywach, które mogą pomóc w zapobieganiu rakowi i innym chorobom. Zawiera znacznie mniej glutenu i chociaż nie jest bezglutenowy, jest o wiele łatwiejszy do strawienia i często w porządku dla większości osób z objawami nietolerancji glutenu. Tak jak w przypadku EMMER obecnie pszenica ta zaczyna być uprawiana na polach, szczególnie w gospodarstwach ekologicznych.
Jęczmień KAPUZE
To dawna odmiana jęczmienia. Charakteryzuje go specyficzny kłos w kształcie kapturka. Pochodzi z obszaru złotego rogu (żyznego półksiężyca) na Bliskim Wschodzie. Kiedyś jęczmień był tym pierwszym zbożem, które było przez człowieka użytkowane, a następnie była pszenica, dzisiaj odkrywamy dawne odmiany jęczmienia na nowo, ze względu na to, że są bardzo wartościowe. Cechuje je znacznie większa koncentracja polifenoli w ziarnie niż odmiana współczesna. Znaczny wpływ na tę cechę jakościową mają również warunki środowiskowe w trakcie wegetacji oraz technologia uprawy.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: