Instytut Ochrony Roślin informuje, iż na wschodzących roślinach bobiku oraz grochu zaobserwowano uszkodzenia powodowane przez chrząszcze oprzędzików. Agrofag ten największe straty wyrządza w fazie kiełkowania nasion, wschodów, na młodych roślinach do fazy 6 liści, szczególnie w warunkach suszy oraz niskiej temperatury. Chrząszcze na liściach wygryzają charakterystyczne ząbki tzw. żer zatokowy. Uszkodzone rośliny posiadają mniejszą powierzchnię asymilacyjną oraz są bardziej podatne na rozwój chorób. Próg szkodliwości (10% roślin z uszkodzonymi liśćmi) został znacząco przekroczony i wskazane jest wykonanie oprysku.
Opis szkodnika
Chrząszcze w zależności od gatunku długości 5–10 mm, ciało pokryte brunatnymi łuskami, na przedpleczu wyraźne linie wzdłuż ciała, na pokrywach skrzydeł ciemniejsze lub jaśniejsze równoległe linie, głowa zakończona krótkim i grubym ryjkiem. Larwy kremowobiałe, beznogie, łukowate, długości do 6 mm.
Objawy żerowania i szkodliwość
Szkodliwe są zarówno larwy, jak i dorosłe chrząszcze. Larwy żerując w strefie korzeniowej i na brodawkach korzeniowych ograniczają wiązanie przez rośliny azotu atmosferycznego. Chrząszcze żerują na liściach, tworząc charakterystyczne ząbki na ich brzegach, tzw. żer zatokowy. Najbardziej zagrożone są młode, wschodzące rośliny (do 6 liści) – przy sprzyjającej pogodzie (sucha i ciepła wiosna) może dochodzić do całkowitego zniszczenia niechronionej plantacji.
Próg zagrożenia
Stwierdzenie w okresie wchodów roślin więcej niż jednego chrząszcza na 10 roślinach lub 10% roślin z objawami żerowania chrząszczy stanowi podstawę do podjęcia decyzji zwalczania.
Metody ochrony
Właściwy płodozmian, podorywki, możliwie wczesny siew, izolacja przestrzenna od innych upraw bobowatych (w tym wieloletnich i ubiegłorocznych, głęboka orka jesienna. Zwalczanie chemiczne za pomocą zarejestrowanych środków chemicznych.
Źródło: https://www.agrofagi.com.pl/