W uprawach pszenicy ozimej na północy kraju zaobserwowano porażenie roślin przez sprawcę brunatnej plamistości liści. Pszenica jest obecnie w fazie BBCH 31 (pierwsze kolanko jest ok. 1 cm nad węzłem krzewienia). Sprawca tej choroby poraża głównie zboża ozime – pszenicę, żyto, pszenżyto oraz w słabszym stopniu jęczmień.
Próg ekologicznej szkodliwości w fazie krzewienia to 10–15% porażonych roślin z pierwszymi objawami porażenia.
Objawy na roślinie
Patogen początkowo występuje na dolnych liściach, a w miarę rozwoju roślin i wykształcania się kolejnych liści przenosi się wyżej. Pierwsze objawy na liściach to owalne, brunatne plamy wielkości do 3 mm, otoczone chlorotyczną obwódką. W czasie wegetacji plamy powiększają, a porażone liście szybko żółkną. Powoduje to zahamowanie wzrostu i przedwczesne zamieranie liści.
Występowanie choroby ograniczają zabiegi agrotechniczne, przede wszystkim odpowiedni płodozmian, staranne przyoranie resztek pożniwnych i optymalizacja nawożenia azotowego. Zaleca się uprawę odmian o większej odporności oraz stosowanie fungicydów w okresie wegetacji roślin z uwzględnieniem progów szkodliwości.